Zachowaj auto w dobrym stanie

Przeprowadzanie okresowych inspekcji samochodu jest niezmiernie ważne. Jeśli planujesz odleglejszą podróż zawsze powinno się upewnić się, że samochód gotowy jest do podróży. Nawet szybkie sprawdzenie stanu technicznego może przysłużyć się do zaoszczędzenia czasu, pieniędzy i zdrowia.

Nie zapomnij o sprawdzeniu wszystkich płynów, nie tylko ich poziomu a także tego jak wyglądają. Wrażenia ogólne jak koloryt pomogą określić wiek i jakość płynu. Jeśli płyn jest zabrudzony będzie to podstawa do jego wymiany.

Piana albo mleczny wygląd może wskazywać na dostawanie się wody do motoru. Olej silnikowy winien być tłusty, nie ziarnisty, jego zapach nie może przypominać spalenizny.

Zaparkuj samochód na równej powierzchni. Zaciągnij hamulec postojowy i wyjmij kluczyki ze stacyjki.

Sprawdzić pojazd pod spodem. Zwróć baczność na wszelkie uszkodzenia i brakujące komponenty. Sprawdź oznaki przecieków jak mokre plamy czy kałuże.

Sprawdź poziom oleju w silniku. Zrobić to możesz z wykorzystaniem specjalnego bagnetu sięgającego do w środku bloku silnika. Nie zapomnij, że przed testem bagnet trzeba oczyścić. W razie potrzeby uzupełnij braki.

Sprawdź poziom płynu hamulcowego wykorzystując oznaczenia min/max w pojemniku. Jeżeli będzie trzeba go odrobinę dolać, musisz pamiętać aby użyć trafnego.

Sprawdź poziom płynu wspomagania układu kierowniczego.

Sprawdź pasy. Zwróć uwagę na pęknięcia lub wyraźne braki. W razie potrzeby powinno się je wymienić.

Sprawdź akumulator. Częstą przyczyną złej pracy baterii jest korozja na zaciskach, którą można usunąć. Zweryfikuj, że oba podłączenia są mocne, nie powinieneś być w stanie nimi poruszać po podłączeniu. Jednakże zwróć czujność, by nie dokręcać ich nadto mocno – nie złam zacisku.

Sprawdź chłodnicę. Zwróć uwagę na poziom płynu chłodzącego w zbiorniku przelewowym. Jeżeli będzie trzeba dolać chłodziwa zweryfikuj, iż zakupiony płyn jest zgodny z obecnie stosowanym.

Sprawdź opony. Stan ich bieżnika czy też ciśnienie – w razie potrzeby niezbędne będzie dopompowanie.

Sprawdź czy klakson, wycieraczki, wentylator i wszelkie inne funkcje funkcjonują właściwie.

Po tej kontroli będziesz przyszykowany do wędrówek. Awaria może się zdarzyć zawsze jednakże w stosownie utrzymanym pojeździe przydarza się rzadziej, samochód będzie działał dłużej i lepiej.

Wpis napisany przy współpracy z pomoc drogowa Tarnowskie Góry